Daily programme | Letní filmová škola
My diary

Daily programme

Quick filters
v
v
v
Saturday 08.08.2020
Grief
10:30
Respekt Tent
Grief
Expert Programme
Director: Andrea Culková / Czech Republic 2020 / 92 min. / HD file / czech / english subtitles
Climate Emotions
12:00
Respekt Tent
Climate Emotions
Expert Programme
60 min. / czech
Guest: Andrea Culková, Zdeňka Voštová, Jiřina Trojánková, Alžběta Franková, Alexander Ač, Petr Baroch
Discussion to the Vietnam Stories Exhibition
13:30
Respekt Tent
Discussion to the Vietnam Stories Exhibition
Expert Programme
90 min. / czech
Guest: Do Thu Trang, Tereza Freidingerová, Mai Ngoc Minh
FAMU in the 1960s as Symbol of Change
13:30
Culture Centre 2
FAMU in the 1960s as Symbol of Change
Expert Programme
90 min. / czech
Guest: Petr Bednařík
Andrzej Wajda’s Houses
16:00
Culture Centre 2
Andrzej Wajda’s Houses
Expert Programme
90 min. / polish / translation into czech
Guest: Rafał Syska
When the Lion Roars: Behind the Scene
17:30
Respekt Tent
When the Lion Roars: Behind the Scene
Expert Programme
90 min. / czech
Guest: Jan E. Svatoš, Romi Straková
Sunday 09.08.2020
Catch the Jew!
10:00
Respekt Tent
Catch the Jew!
Expert Programme
90 min. / english / translation into czech
Guest: Tuvia Tenenbom
Film Live?
12:00
Respekt Tent
Film Live?
Expert Programme
90 min. / czech
Guest: Viktor Tauš
Unknown Soldier: Danny Kaye
14:30
Culture Centre 2
Unknown Soldier: Danny Kaye
Expert Programme
60 min. / czech
Guest: Michael Málek
Buster Keaton: Searching for Opportunities
16:30
Culture Centre 2
Buster Keaton: Searching for Opportunities
Expert Programme
90 min. / czech
Guest: Radomír D. Kokeš
What's the Buzz!
18:00
Respekt Tent
What's the Buzz!
Expert Programme
90 min. / czech
Guest: Klára Feikusová, Jana Jedličková, Jakub Korda
Monday 10.08.2020
Masterclass with Krystyna Zachwatowicz-Wajda
11:30
Culture Centre 2
Masterclass with Krystyna Zachwatowicz-Wajda
Expert Programme
60 min. / polish / translation into czech
CinEd: Teaching with Movies
14:00
Culture Centre 2
CinEd: Teaching with Movies
Expert Programme
90 min. / czech
Guest: Ivana Lipovská, Rebeka Fučíková, Marta Slámová, Dina Ibragimová
Goodbye Cruel World!
14:00
Respekt Tent
Goodbye Cruel World!
Expert Programme
90 min. / czech
Guest: Dušan Veselý, Tomáš Novák, Martina Topinková, Milan Bureš
Television on Television
16:00
Respekt Tent
Television on Television
Expert Programme
90 min. / czech
Guest: Klára Feikusová, Jana Jedličková, Jakub Korda
Masterclass with Anna Geislerová
18:00
Respekt Tent
Masterclass with Anna Geislerová
Expert Programme
90 min. / czech
Guest: Anna Geislerová
Tuesday 11.08.2020
Rome,  Open City (lecture)
14:30
Culture Centre 2
Rome, Open City (lecture)
Expert Programme
90 min. / czech
Guest: Aleš Říman
The Painted Bird in Paints
15:00
Respekt Tent
The Painted Bird in Paints
Expert Programme
90 min. / czech
Guest: Václav Marhoul
Wednesday 12.08.2020
Divided We Fall or the Programmes of Autumn Film Festivals
10:00
Respekt Tent
Divided We Fall or the Programmes of Autumn Film Festivals
Expert Programme
90 min. / czech
Masterclass with Vladimír Körner
12:00
Respekt Tent
Masterclass with Vladimír Körner
Expert Programme
90 min. / czech
Guest: Vladimír Körner
The Art of Action Scenes
13:30
Culture Centre 2
The Art of Action Scenes
Expert Programme
90 min. / czech
Guest: Jiří Flígl
FAMU in Cinema & Shorts in Film Distribution
14:00
Respekt Tent
FAMU in Cinema & Shorts in Film Distribution
Expert Programme
60 min. / czech
Guest: Diana Cam Van Nguyen, Martina Netíková, Vít Schmarc
2,458 Predators Were Caught in the Net
16:00
Respekt Tent
2,458 Predators Were Caught in the Net
Expert Programme
90 min. / czech
Guest: Vít Klusák