Daily programme | Letní filmová škola
My diary

Daily programme

Quick filters
v
v
v
Wednesday 12.08.2020
FOMO - Fear of Missing Out
8:30
Sports Hall
FOMO - Fear of Missing Out
Eastern Promises
Director: Attila Hartung / Hungary 2019 / 91 + 10 min. / 15 years / DCP / hungarian / electronic czech subtitles, english subtitles
Introduction: Kamila Dolotina
The Maids of Wilko
8:30
Hvězda Cinema
The Maids of Wilko
Retrospective: Andrzej Wajda
Director: Andrzej Wajda / France, Poland 1979 / 116 + 10 min. / HD file / polish / electronic czech subtitles, english subtitles
Introduction: Petr Vlček
The Court Jester
9:00
Theatre of Moravian Slovakia
The Court Jester
Unknown Soldier: Danny Kaye
Directors: Melvin Frank, Norman Panama / USA 1955 / 101 + 10 min. / DCP / english / electronic czech subtitles
Introduction: Michael Málek
Karel, Me and You
9:30
Culture Centre 1
Karel, Me and You
Guest: Bohdan Karásek
Director: Bohdan Karásek / Czech Republic 2019 / 111 + 10 min. / DCP / czech / english subtitles
Introduction: Jan Jendřejek
Good Night and Good Luck
10:00
Mír Cinema
Good Night and Good Luck
Hot TV
Director: George Clooney / USA 2005 / 93 + 10 min. / Blu-ray / english / electronic czech subtitles
Introduction: Jana Jedličková
Divided We Fall or the Programmes of Autumn Film Festivals
10:00
Respekt Tent
Divided We Fall or the Programmes of Autumn Film Festivals
Expert Programme
90 min. / czech
Drama Class (Workshop)
10:00
Children/Literary Tent
Drama Class (Workshop)
Accompanying Programme: Children Programme
120 min.
Radio Dramas and Podcasts on Czech Radio II.
10:00
Czech Radio Tent
Radio Dramas and Podcasts on Czech Radio II.
Czech Radio Programme
270 min. / czech
Sweet Rush
11:30
Reduta
Sweet Rush
Retrospective: Andrzej Wajda
Director: Andrzej Wajda / Poland 2009 / 83 + 10 min. / 35mm / polish / czech subtitles
Introduction: Petr Vlček
Fidelity
12:00
Sports Hall
Fidelity
Eastern Promises
Director: Nigina Sujfullajevová / Russia 2019 / 82 + 10 min. / 18 years / DCP / russian / electronic czech subtitles, english subtitles
Introduction: Kamila Dolotina
Masterclass with Vladimír Körner
12:00
Respekt Tent
Masterclass with Vladimír Körner
Expert Programme
90 min. / czech
Guest: Vladimír Körner
Actor
12:30
Theatre of Moravian Slovakia
Actor
New Czech and Slovak Films
Director: Peter Bebjak / Czech Republic 2020 / 225 + 45 min. / 15 years / DCP / czech / english subtitles
Guest: Peter Bebjak, Kateřina Ondřejková, Petr Bok
Buster Keaton 5: There (and Back Again) (music: Raw Deal)
13:00
Hvězda Cinema
Buster Keaton 5: There (and Back Again) (music: Raw Deal)
Silent Films & Live Score: Buster Keaton
USA / 106 + 10 min. / no dialogues / electronic czech subtitles, english intertitles
Introduction: Radomír D. Kokeš, Viktor Palák
Drama Class: Final Performance (Theatre)
13:00
Children/Literary Tent
Drama Class: Final Performance (Theatre)
Accompanying Programme: Children Programme
60 min.
The Art of Action Scenes
13:30
Culture Centre 2
The Art of Action Scenes
Expert Programme
90 min. / czech
Guest: Jiří Flígl
The Day After I´m Gone
13:30
Culture Centre 1
The Day After I´m Gone
Terra Festivalis: Israel
Director: Nimrod Eldar / France, Israel 2019 / 98 + 10 min. / DCP / hebrew / electronic czech subtitles, english subtitles
Introduction: Jan Jílek
Pleasantville
14:00
Mír Cinema
Pleasantville
Hot TV
Director: Gary Ross / USA 1998 / 123 + 10 min. / 35mm / english / electronic czech subtitles
Introduction: Klára Feikusová
FAMU in Cinema & Shorts in Film Distribution
14:00
Respekt Tent
FAMU in Cinema & Shorts in Film Distribution
Expert Programme
60 min. / czech
Guest: Diana Cam Van Nguyen, Martina Netíková, Vít Schmarc
African Drums (Workshop)
14:30
Children/Literary Tent
African Drums (Workshop)
Accompanying Programme: Children Programme
60 min.
Cuckoo in the Dark Forest
15:00
Reduta
Cuckoo in the Dark Forest
Guest: Vladimír Körner
Director: Antonín Moskalyk / Czechoslovakia 1984 / 94 + 45 min. / 35mm / czech, german, polish
Guest: Vladimír Körner
iRozhlas.cz / Podcast Vinohradská 12
15:00
Czech Radio Tent
iRozhlas.cz / Podcast Vinohradská 12
Czech Radio Programme
90 min. / czech
Africa
16:00
Hvězda Cinema
Africa
Terra Festivalis: Israel
Director: Oren Gerner / Israel 2019 / 82 + 10 min. / DCP / hebrew / electronic czech subtitles, english subtitles
Introduction: Jan Jílek
Icarus. The Legend of Mietek Kosz
16:00
Sports Hall
Icarus. The Legend of Mietek Kosz
Eastern Promises
Director: Maciej Pieprzyca / Poland 2019 / 117 + 10 min. / DCP / polish / electronic czech subtitles, english subtitles
Introduction: Petr Vlček
The Lucky Loser (Film)
16:00
Children/Literary Tent
The Lucky Loser (Film)
Accompanying Programme: Children Programme
Director: Jiří Strach / Czech Republic, Slovak Republic 2012 / 97 min.
2,458 Predators Were Caught in the Net
16:00
Respekt Tent
2,458 Predators Were Caught in the Net
Expert Programme
90 min. / czech
Guest: Vít Klusák
Buchty LIVE (Radio Wave)
17:00
Czech Radio Tent
Buchty LIVE (Radio Wave)
Czech Radio Programme
60 min. / czech
Guest: Ivana Veselková, Zuzana Fuksová
The Marriage of Maria Braun
18:00
Culture Centre 1
The Marriage of Maria Braun
Guest: Hanna Schygulla
Director: Rainer Werner Fassbinder / NSR 1979 / 120 + 10 min. / 15 years / DCP / german / electronic czech subtitles
Introduction: Aleš Říman
FAMU In the Cinema 01 (Student´s Block D)
18:00
Mír Cinema
FAMU In the Cinema 01 (Student´s Block D)
Student Films
Czech Republic / 64 + 45 min. / HD file / czech
Guest: Barbora Halířová
Radio Dramas and Podcasts on Czech Radio III.
18:45
Czech Radio Tent
Radio Dramas and Podcasts on Czech Radio III.
Czech Radio Programme
90 min. / czech
Closing Ceremony + Shadow Country
19:00
Hvězda Cinema
Closing Ceremony + Shadow Country
New Czech and Slovak Films
Director: Bohdan Sláma / Czech Republic, Slovak Republic 2020 / 135 + 45 min. / 15 years / DCP / czech, german / english subtitles
Guest: Bohdan Sláma, Barbora Poláková, Jindřich Motýl, Tobiáš Šmigura, Pavel Vácha, Magdalena Borová, Marie Ludvíková, Ivan Arsenjev
The Promised Land
19:30
Theatre of Moravian Slovakia
The Promised Land
Retrospective: Andrzej Wajda
Director: Andrzej Wajda / Poland 1974 / 169 + 10 min. / 15 years / DCP / german, polish / electronic czech subtitles, english subtitles
Introduction: Petr Vlček
Beanpole
20:00
Sports Hall
Beanpole
Eastern Promises
Director: Kantěmir Balagov / Russia 2019 / 137 + 10 min. / 15 years / DCP / russian / czech subtitles
Introduction: Kamila Dolotina
The Snow Night
20:00
Reduta
The Snow Night
Guest: Vladimír Körner
Director: Milan Cieslar / Czech Republic 2009 / 92 + 45 min. / HD file / czech
Guest: Vladimír Körner
Prago Union
20:30
Redside Zone Kolejní Sq.
Prago Union
Accompanying Programme: Concerts
90 min.
Cimbálová muzika Kremlor
21:00
Children/Literary Tent
Cimbálová muzika Kremlor
Accompanying Programme: Concerts
180 min.
Radio Wave in Mír Club: Opak Dissu (concert)
22:00
Mír Club
Radio Wave in Mír Club: Opak Dissu (concert)
Accompanying Programme: Concerts, Czech Radio Programme
60 min.
Reading for Adults – Czech Radio Vltava
22:00
Czech Radio Tent
Reading for Adults – Czech Radio Vltava
Czech Radio Programme
60 min. / czech
Goslings
22:00
Open-air Cinema Smetana Park
Goslings
Open Air Cinema: First Love Affairs in the Czech Film
Director: Karel Smyczek / Czechoslovakia 1979 / 73 min. / HD file / czech / english subtitles
Havel
22:30
Culture Centre 1
Havel
New Czech and Slovak Films
Director: Slávek Horák / Czech Republic, Slovak Republic 2020 / 102 + 10 min. / DCP / czech / english subtitles
Introduction: Ondřej Moravec
Caught in the Net
23:00
Redside Zone Kolejní Sq.
Caught in the Net
New Czech and Slovak Films, Open Air Cinema: New Films
Directors: Barbora Chalupová, Vít Klusák / Czech Republic, Slovak Republic 2020 / 100 min. / 15 years / DCP / czech / english subtitles
25 km/h
23:30
Reduta
25 km/h
AČFK Distribution
Director: Markus Goller / Germany 2018 / 116 + 10 min. / HD file / german / czech subtitles
Introduction: Ondřej Moravec
The Raid 2
23:30
Sports Hall
The Raid 2
Midnight Delicacies: Vulgar Auteurism
Director: Gareth Evans / Indonesia, USA 2014 / 150 + 10 min. / 18 years / DCP / english, indonesian, japanese / electronic czech subtitles, english subtitles
Introduction: Jiří Flígl
Radio Wave in Mír Club: DJs Casablanka & Kewu
23:30
Mír Club
Radio Wave in Mír Club: DJs Casablanka & Kewu
Accompanying Programme: Parties, Czech Radio Programme
270 min.
Cinema16 A
23:59
Hvězda Cinema
Cinema16 A
P.S.
France, Italy, Germany, Rakousko, Sweden, United Kingdom / 73 + 10 min. / 15 years / DVD / various / electronic czech subtitles, english subtitles
Introduction: Ondřej Moravec
Cinema16 B
23:59
Hvězda Cinema
Cinema16 B
P.S.
Denmark, France, Netherlands, Spain, Sweden / 66 min. / 15 years / DVD / various / electronic czech subtitles, english subtitles
Stories from the Chestnut Woods
23:59
Theatre of Moravian Slovakia
Stories from the Chestnut Woods
Eastern Promises
Director: Gregor Božič / Slovenia, Italy 2019 / 82 + 10 min. / DCP / italian, slovenian / electronic czech subtitles, english subtitles
Introduction: Kamila Dolotina
How the World Loses Poets
23:59
Open-air Cinema Smetana Park
How the World Loses Poets
Open Air Cinema: First Love Affairs in the Czech Film
Director: Dušan Klein / Czechoslovakia 1982 / 90 min. / HD file / czech